پیشنهادی:

سرآغاز

مدیر سایت
1,319

بسم الله الرحمن الرحیم

این وب سایت به مناسبت عید سعید مبعث خاتم الانبیا راه‌اندازی گردیده، صرفاً پژوهشی بوده و هیچگونه وابستگی به گروه و حزبی ندارد.

قال الله تبارک و تعالی: فبشر عباد الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه اولئک الذین هداهم الله و اولئک هم اولو الالباب

قال امیر المؤمنین صلوات الله علیه: لایعرف الحق بالرجال اعرف الحق تعرف اهله

ابن عربی از جمله افرادی است که از جهت مذهب مورد اختلاف بسیاری در بین علمای عامه و خاصه است و هر گروه نیز در بین خودشان دارای اختلافات زیادی در مورد وی هستند.

شاید در نگاه اول به موضوع، اهمیت آن برای برخی افراد روشن نباشد و گفته شود که در تاریخ شخصیتهای بسیاری بوده‌اند که مذهبشان معلوم نبوده و اساساً چه نیازی به دانستن مذهب گذشتگان وجود داشته و چه اثر عملی بر آن مترتب است.

اما اهمیت مطلب از آن جهت است که عقاید و افکار وی بخش قابل توجهی از جهان اسلام را تحت الشعاع قرار داده از گروه‌های متنوع صوفی گرفته تا فلاسفه و عرفای شیعه و سنی.

ما در این پایگاه بحثی با اهل سنت و صوفیان آنان نداریم و در صدد هستیم به خاطر تأثیراتی که اندیشه‌های او در میان صوفیان و عرفای شیعه گذاشته مطالبی را منتشر کنیم تا مشخص شود که آیا واقعاً القابی چون شیخ اکبر و خاتم الاولیاء برازنده اوست؟ همچنین نقل معروفی که از عارفی معاصر در مورد او شده: که احدی بعد از اهل بیت علیهم السلام به مقام ابن عربی نرسیده مناسب است یا خیر؟ و ده‌ها مورد دیگر نیز بررسی خواهد شد.

از تمامی اندیشمندان و محققان درخواست می‌شود که مقالات و مطالب خود را برای انتشار در اختیار مدیران این سایت قرار دهند.

  • لطفا از ارسال پیام هایی که به مسائل یا شخصیت های سیاسی مربوط می شود خودداری نمائید.
  • از ارسال کامنت های توهین آمیز پرهیز شود.
  • پیام هایی که در نقد شخصیت های صوفیه معاصر ارسال شوند، به منظور رعایت برخی مصالح عموم تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید