پیشنهادی:

تحریف مشی آیت الله سید جمال گلپایگانی در برنامه حدیث سرو

مدیر سایت
2,997

اعتراض بیت آیت الله سید جمال گلپایگانی به تحریف در برنامه حدیث سرو

بسمه تعالی

پیرو پخش مجموعه حدیث سرو از سیما که در مورد شخصیت مرحوم جد بزرگوارمان حضرت آیت الله العظمی سید جمال گلپایگانی (ره) بود. تصمیم گرفتیم لینک این مجموعه را بر روی سایت رجبیه قرار دهیم تا علاقمندان بتوانند از آن بهره مند شوند. در ضمن از مسئولین سایت آپارات که قبول زحمت کردند کمال تشکر را داریم.

 

لکن لازم است نظر سایت رجبیه را در مورد این مجموعه خدمتتان بیان داریم تا خدای ناکرده در این مورد افراط و یا تفریط و یا سوء تفاهمی پیش نیاید. لذا چند نکته را به عرض می‌رسانیم:

۱- در ابتدا بایستی از گروه تهیه کننده و کارگردانی این مجموعه کمال تشکر و قدر دانی خود را اعلام داریم. به هر حال کم و بیش در جریان زحمات فراوان ایشان، خصوصا تهیه کننده محترم این مجموعه جناب آقای عرشی در طول چند سالی که این برنامه را تولید می‌‌کردند بوده‌ایم. و نظرات و دیدگاه‌هایی که ذیلا خدمتتان عرض می‌کنیم خدای ناکرده به معنای نادیده و یا ناچیز شمردن این زحمات نبوده و نیست. ما می‌دانیم و می‌فهمیم که یک برنامه محدود تلویزیونی ظرفیت و قابلیت محدود و معینی دارد که نمی‌توان انتظار فراتری از آن داشت.

 

۲- لازم به ذکر است که بیت آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) نهایت همکاری را با تهیه کنندگان محترم این برنامه داشته و از هر گونه همکاری و همفکری در این مورد دریغ نکرده‌ایم. اما این بدان معنا نیست که این برنامه تحت اشراف و یا نظر ما ساخته شده است. بلکه یکی از انتظارات ما این بود که لااقل یک ناظر از خانواده در کنار مجموعه همکاری می‌کرد. در واقع خانواده تنها مواد خام مورد نیاز را در اختیار تهیه کننده و تدوین کننده محترم قرار داده است. اما از بعضی فعالیت‌ها و مصاحبه‌ها و محتویات برنامه هیچ اطلاعی نداشته‌ایم. بعضی افرادی که با آنها مصاحبه صورت گرفته را ما نمی‌شناسیم و از نظراتشان خبری نداشتیم. برخی از چهره‌های این برنامه کاملا برای ما جدید بودند.

 

۳- به عقیده ما ابعاد شخصیت مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) بسیار وسیع‌تر و جامع‌تر از آنچه که در این مجموعه بیان شد بوده است. و موضوعاتی که در این مجموعه در اولویت قرار گرفته است به صلاحدید تهیه کننده محترم بوده و چه بسا از دیدگاه ما موضوعات دیگری می‌توانست در اولویت قرار گیرد.

 

۴- همانطور که ملاحظه فرمودید هر قسمت از این مجموعه هفت قسمتی از دو بخش متفاوت تشکیل شده است. لا اقل در مورد بخش اول قسمت اول این برنامه و نیز بخش آخر قسمت هفتم، ما با تهیه کننده محترم اختلاف نظر داریم. رابطه سید جمال الدین اسدآبادی با مرحوم میرزای نایینی (ره) و نیز تحلیلی که از قضیه مشروطه و ارتباط میرزای نایینی با آن ارائه شد محل بحث و مناقشه است. و نیز در قسمت آخر آنچه که بعنوان جمع بندی مسیر عرفان بیان شد به عقیده ما آن مسیری نیست که جد بزرگوار ما بر اساس آن حرکت می‌کردند. اگر چه در بخش اول همین قسمت هفتم سخنان خوبی گفته شد –خصوصا در بحث ولایت- اما به عقیده ما مسیر عرفان عملی آیت الله العظمی گلپایگانی (ره) با مسیر عرفان نظری مختلف بوده. ایشان بر خلاف بعضی از عرفا با عرفان نظریِ عارفانی همچون ابن عربی ارتباطی نداشته‌اند و چه بسا آن را قبول نداشتند. بنده خودم در صحبت‌هایی که برای این برنامه ضبط شد به این مسئله تاکید کردم. ما انتظار داشتیم این تفاوت مشرب بوضوح بیان و بلکه تبیین شود.

 

چون بنا به اطاله کلام نیست به همین چند نکته بسنده می‌نمایم. در پایان ضمن قدر دانی مجدد از زحمات تهیه کننده محترم این برنامه از شما کاربران محترم نیز خواهش می‌کنم نظرات و دیدگاه‌های خود را در مورد این مجموعه از ما دریغ نفرمایید.

با تشکر – سید کاظم هاشمی گلپایگانی


منبع: http://rajabieh.ir/101

 

  • لطفا از ارسال پیام هایی که به مسائل یا شخصیت های سیاسی مربوط می شود خودداری نمائید.
  • از ارسال کامنت های توهین آمیز پرهیز شود.
  • پیام هایی که در نقد شخصیت های صوفیه معاصر ارسال شوند، به منظور رعایت برخی مصالح عموم تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید