پیشنهادی:

دانلود کتاب غیبت نعمانی به فرمتهای doc (برای word)

مدیر سایت
16,112

معرفی کتاب «الغیبه» نعمانی

کتاب الغیبه که یکی از منابع بسیار مهم و دست اول حدیثی در باب احادیث مربوط به غیبت امام زمان ارواحنا فداه است تألیف ابو عبدالله محمد بن ابراهیم بن جعفر نعمانی کاتب، معروف به ابن ابی زینب (م ۳۶۰ق) می باشد. او که در حفظ و نقل حدیث تبحّر داشت و با منابع اصلی حدیثی و راویان مهم شیعه و سنی در ارتباط بود، این کتاب را برای مقابله با اندیشه های انحرافی و پاسخ به شبهات مخالفان اهل بیت پیامبر علیهم السلام دربارۀ تفکر مهدویت نوشته است…. روایات هر باب به صورت مرسل یا مستند نقل کرده که به بیش از یکصد حدیث می رسد. این کتاب یکی از منابع معتبر دانشمندان حدیث و عقاید به شمار می رود. این دانشمندان در آثاری مثل الارشاد (شیخ مفید)، بحار الانوار (علامه مجلسی) و الغیبه (شیخ طوسی) از مطالب و احادیث این کتاب بهره های فراوانی برده اند. مؤلف محترم این اثر گرانقدر ابوعبدالله محمد بن ابراهیم بن جعفر نعمانی مشهور به ابن ابی زینب مجموعه مطالب کتاب خود را بر اساس بیش از پانصد روایت معتبر در سیصد و پنج صفحه و بیست و شش باب به شرح ذیل تدوین نموده است.

باب اول: لزوم حفظ اسرار آل محمد(علیهم السلام) از دیگران؛ باب دوم: در تفسیر آیه واعتصموا بحل الله جمیعاً؛ باب سوم: تعیین امام و وصی در اختیار خداوند است؛ باب چهارم: ائمه اطهار(علیهم السلام) دوازده نفرند؛ باب پنجم: مدعی امامت حکم قیام قبل از قائم؛ باب ششم: چند حدیث درباره جانشینان پیامبر اکرم(علیه السلام)؛ باب هفتم: حکم کسی که در یکی از ائمه اطهار(علیهم السلام) شک کند؛ باب هشتم: خداوند زمین را بدون حجت نمی گذارد؛ باب نهم: اگر در روی زمین فقط دو نفر باقی بمانند یکی از آنها امام است؛ باب دهم: غیبت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)؛ باب یازدهم: انتظار فرج و لزوم صبر در دوره غیبت؛ باب دوازدهم: گرفتاریهای شیعه در دوره غیبت؛ باب سیزدهم: در بیان صفات و سیرت و شمائل حضرت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)؛ باب چهاردهم: علائم قبل از قیام؛ باب پانزدهم: توصیف شداید و گرفتاری پیش از ظهور؛ باب شانزدهم: حرمت تعیین وقت ظهور و به زبان آوردن نام مبارک امام زمان (عجل الله تعالی فرجه)؛ باب هفدهم: توصیف وضع مردمی که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) بعد از ظهور با آنها روبرو خواهند شد؛ باب هیجدهم: در خروج سفیانی قبل از قیام مهدی(عجل الله تعالی فرجه)؛ باب نوزدهم: پرچم پیامبر اکرم(علیه السلام) با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) خواهد بود؛ باب بیستم: توصیف ویژگیهای لشکریان امام زمان(عجل الله تعالی فرجه)؛ باب بیست و یکم: توصیف وضع شیعیان در هنگام ظهور؛ باب بیست و دوم: قائم (علیه السلام) تحولات در اسلام ایجاد خواهند کرد؛ باب بیست و سوم: سن امام(علیه السلام) در موقع انتقال امامت به ایشان؛ باب بیست و چهارم: شرح حال اسماعیل پسر امام صادق(علیه السلام)؛ باب بیست و پنجم: فوائد شناخت امام(علیه السلام)؛ باب بیست و ششم: مدت حکومت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه).

لازم به تذکر است که علاوه بر مقدمه عالمانه مؤلف که در ضمن آن کتاب و انگیزه تألیف آن مورد اشاره قرار گرفته است، مقدمه مفصلی هم توسط علی اکبر غفاری مصحح کتاب حاضر در صفحات اول کتاب ارائه شده است که در ضمن آن مطالبی درباره شیوه تصحیح و تحقیق کتاب و زندگینامه مؤلف و تألیفات و اساتید او و منابع مورد استفاده در تصحیح و تحقیق و… به چشم می خورد. کتاب «الغیبه»، نوشته ابن بی زینب محمد بن ابراهیم نعمانی است و تا کنون بارها ترجمه و منتشر شده است.

تکست و فایل الکترونیکی این کتاب کمیاب و شاید هم نایاب هست. به همین دلیل بر آن شدیم که فایل را به صورت کتاب موبایل و word منتشر کنیم. نرم افزار موبایل با دو برنامه کتابچه ۲.۱ و کتابچه ۴ ساخته شده است. ورژن ۲.۱ تم بهتری دارد ولی ورژن ۴ با گوشیهای لمسی سازگاری کاملتر و همچنین امکانات بیشتری را داراست.

برای دانلود فایل word این کتاب روی لینک زیر کلیک کنید :

دانلود با لینک مستقیم | لینک کمکی [حجم = ۳۰۰ کیلوبایت]

  • لطفا از ارسال پیام هایی که به مسائل یا شخصیت های سیاسی مربوط می شود خودداری نمائید.
  • از ارسال کامنت های توهین آمیز پرهیز شود.
  • پیام هایی که در نقد شخصیت های صوفیه معاصر ارسال شوند، به منظور رعایت برخی مصالح عموم تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید