پیشنهادی:

درخواست آیت الله صافی گلپایگانی از شورای مدیریت حوزه علمیه قم

مدیر سایت
2,250

درخواست حضرت آیت الله صافی گلپایگانی از شورای محترم مدیریت حوزه علمیه قم

 

مرجع عالیقدر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی مدظله العالی در دیدار با اساتید علم کلام حوزه علمیه، مطالب مهمّی درباره برنامه های تحصیلی و کتاب های درسی حوزه بیان کردند.

در این دیدار، معظّم له با توجّه به خدمات عالمان دین و فقهای بزرگ در طول تاریخ و دفاع آنان از کیان تشیّع و هویت اسلامی فرمودند: اساس تشکیل و تأسیس حوزه های علمی، فراگیری حقایق و مفاهیم قرآن کریم و مبانی محکم دینی از طریق روایات اهل بیت علیهم السلام توسط طلاب می باشد. محور تمام دروس حوزه ها از اول تا به امروز، قرآن کریم و روایات بوده و هست.

ایشان در ادامه با اشاره به دو رکن اصیل قرآن و روایات فرمودند: آشنایی با علوم قرآن و علوم حدیث همیشه در حوزه های علمیه برای مجتهدین و فقها و طلاب، هدف و مقصد اصلی بوده و تمام سعی و تلاش آنها با تحمّل مشکلات زیاد و مشقت های طاقت فرسا، برای آموختن و یاد دادن این دو رکن اصیل بود، چون باور داشتند هر چه بخواهند در قرآن و روایات وجود دارد و تمام اشکالات و شبهات اعتقادی را می توان با شناخت دقیق از آنها جواب داد.

 

حضرت آیت الله صافی در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به اینکه در زمان های گذشته طلاب و علما، کتاب های کلامی را می خواندند و از نظر عقاید اسلامی از کتب دیگر بی نیاز می شدند فرمودند: یکی از آن کتاب ها، شرح باب حادی عشر و دیگری کتاب شرح تجرید بود که از کتاب های درسی حوزه ها بودند و اکثر آقایان اهل علم آنها را با دقّت می خواندند ولی متأسفانه الان این کتاب ها در حوزه کمتر خوانده می شوند.

 

حقیر از شورای محترم مدیریت حوزه درخواست دارم که این دو کتاب را دوباره کتاب های درسی حوزه قرار دهند و طلاب عزیز را ترغیب و تشویق نمایند تا آنها را خوانده و از آنها امتحان بگیرند.

بحمدالله تعالی حوزه های ما کارهای خوب و مفید زیادی انجام می دهند و انتظار همه این است که بیشتر باید زحمت کشید و در این زمان حساس، به اسلام و مکتب خدمت نمود.

مرجع عالیقدر با اشاره به خدمات علمای سلف و با ذکر خاطراتی از مجاهدت های آنان فرمودند: مرحوم آیت الله حائری و آیت الله آقای بروجردی اعلی الله مقامهما همیشه توصیه می کردند که طلاب عزیز با احادیث بیشتر آشنا باشند و از کتاب های حدیثی بیشتر استفاده نمایند. حیف است امروز به بعضی دروس اهمیت زیادی بدهیم ولی کتاب های روائی ما مهجور باشد.

ایشان در پایان این دیدار فرمودند: صاحب اصلی حوزه ها وجود مبارک حضرت بقیة الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف و ارواح العالمین له الفدا می باشند و آن حضرت از ما خیلی انتظار دارند.

انشاء الله تعالی بتوانیم مقاصد عالیه اسلام را همیشه در نظر داشته باشیم و موجبات خوشنودی آن وجود مقدّس را فراهم کنیم. اینجانب از شما آقایان محترم اساتید بزرگوار تشکر می کنم و مزید توفیقات همگان را از خداوند متعال مسألت دارم.

دوشنبه / ۶ بهمن / ۱۳۹۳

  • لطفا از ارسال پیام هایی که به مسائل یا شخصیت های سیاسی مربوط می شود خودداری نمائید.
  • از ارسال کامنت های توهین آمیز پرهیز شود.
  • پیام هایی که در نقد شخصیت های صوفیه معاصر ارسال شوند، به منظور رعایت برخی مصالح عموم تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید