پیشنهادی:

برگزاری نشستهای «بررسی خطر جریان تفکیک» از سوی غرویان و واکنش نصیری

مدیر سایت
1,597

برگزاری نشستهای «بررسی خطر جریان تفکیک» از سوی غرویان و واکنش نصیری

 

نصیری در پاسخ به این سئوال که آیا حاضر به ادامه گفتگو با آقای غرویان است، گفت: البته. بنده پیش از این هم آمادگی خودم را اعلام کردم و الان هم در صورتی
که مشرق به انعکاس مباحث مطروحه در این نشستها بپردازد، بنده پاسخ آن و دیدگاههای خودم را متعاقب آن برای انعکاس در سایت شما خواهم فرستاد. البته خواهش بنده از آقای غرویان این است که به مطالب حاشیه ای که احیانا فضای بحث را غیر دوستانه می کند نپردازند، و به مباحث محتوایی پرداخته و قضاوت را به خوانندگان با فضل این مباحث بگذارند.

حجت الاسلام محسن غرویان استاد فلسفه و عرفان حوزه علمیه قم که مناظره ای دو قسمتی با مهدی نصیری مدیر مسئول فصلنامه سمات در شبکه چهارم سیما در باره نسبت عرفان و فلسفه با اسلام داشت و واکنشهای بسیاری را در فضای فرهنگی و به خصوص حوزوی برانگیخت،امروز با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که سلسله نشستهای بررسی خطر جریان تفکیک را از پنج شنبه صبح ساعت 30/7 در دفتر مطالعات و پژوهشهای مرکز رسیدگی به امور مساجد واقع در خیابان 45 متری صدوق، 20 متری حضرت ابوالفضل علیه السلام پلاک 103 برگزار می کند.

خبرنگار مشرق در تماسی با مهدی نصیری نظر وی را در این باره جویا شد.

نصیری در پاسخ گفت:
اولا بنده به سهم خودم از جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای غرویان به خاطر تداوم این بحث تشکر می کنم و اتفاقا معتقدم که جایگاه این بحث قبل از هر جا حوزه های علمیه بویژه حوزه مقدس قم است.

ثانیا به نظر من مهمترین نتیجه مثبت مناظره تلويزیونی ما این بود که بحث نسبت فلسفه و عرفان و تصوف با معارف و آموزه های قران و اهل بیت علیهم السلام روی میز محافل فکری و فرهنگی و بویژه حوزوی قرار گرفت و این بدان معناست که رعب حاکم بر طرح این مبحث و انتقاد از فلسفه و عرفان شکسته شد و اکنون به یک بحث زنده و جاری تبدیل شده است. بنده معتقدم از خلال این بحثها مطالبی بسیار شنیدنی و جذاب در زمینه نقد فلسفه و عرفان که هرگز به گوش بسیاری از طلاب و دانش پژوهان فلسفه و عرفان نرسیده است، خواهد رسید و بسیاری از شیفتگان معارف قران و اهل البیت علیهم السلام را که تاکنون فکر می کرده اند این فلسفه و عرفان ترجمان وحی و سخنان و مبانی اهل البیت علیهم السلام است، هوشیار خواهد کرد و آنان را به تامل و بازنگری واخواهد داشت.

نصیری در پاسخ به این سئوال که آیا حاضر به ادامه گفتگو با آقای غرویان است، گفت: البته. بنده پیش از این هم آمادگی خودم را اعلام کردم و الان هم در صورتی که مشرق به انعکاس مباحث مطروحه در این نشستها بپردازد، بنده پاسخ آن و دیدگاههای خودم را متعاقب آن برای انعکاس در سایت شما خواهم فرستاد. البته خواهش بنده از آقای غرویان این است که به مطالب حاشیه ای که احیانا فضای بحث را غیر دوستانه می کند نپردازند، و به مباحث محتوایی پرداخته و قضاوت را به خوانندگان با فضل این مباحث بگذارند.

نصیری در پاسخ به این سئوال که آیا شما جزء جریان تفکیک هستید، گفت: من پیشتر هم گفتم که اولا مقصود بنده از طرح این مباحث نحله سازی و یا فرقه سازی نیست و بنده، موافقان و مخالفان این بحث را در دایره شیعیان و محبان اهل البیت علیهم السلام می دانم و همه انشاء الله جزء فرقه ناجیه شیعه اثنی عشری هستیم. منتها جای مباحث نظری و انتقادی هم سر جای خودش محفوظ است.

ثانیا ضمن احترام برای دوستان تفکیکی، ما حتی با برخی از مباحث مطروحه توسط بزرگان مکتب تفکیک مثل مرحوم آیت الله میرزای اصفهانی نیز چالش های علمی در نشریه سمات به قلم استاد محقق جناب حجت الاسلام و المسلمین میلانی داشته ایم. اگر چه دوستان تفکیکی هم ممکن است در میان خودشان دارای سلایق گوناگونی باشند و آنها هم تعصب فرقه ای نداشته باشند.

من به عنوان مثال می توانم به مباحث مطرح شده توسط عالم گرانمایه حضرت آیت الله سید جعفر سیدان ظرف سالهای اخیر اشاره کنم که بسیار عالمانه و مبتنی بر آموزه های برهانی و وحیانی قران و اهل بیت علیهم السلام بوده است. همچنین باید از تلاشهای پی گیر و روشنگرانه استاد محقق جناب آقای محمد رضا حکیمی ـ حفظه الله ـ در مرزبندی بین معارف وحیانی با معارف بشری موسوم به فلسفه و عرفان تقدیر کرد. اما با این همه ممکن است ما مرزبندیهایی با مباحث مطرح شده در بعضی از متون مشهور بزرگان تفکیکی داشته باشیم.

  • لطفا از ارسال پیام هایی که به مسائل یا شخصیت های سیاسی مربوط می شود خودداری نمائید.
  • از ارسال کامنت های توهین آمیز پرهیز شود.
  • پیام هایی که در نقد شخصیت های صوفیه معاصر ارسال شوند، به منظور رعایت برخی مصالح عموم تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید